Chefy
USD

Choose your region

Core features

Chefy Core

The costing engine behind Chefy - products, recipes, menus and live margins, all connected, so the true cost of every dish or drink is always current.

Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
chefy β€” overview live
Chefy Core
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%
What it is

The connected costing engine your menu runs on.

Chefy Core links everything that decides your food and pour cost - products, recipes and menus - into one live chain. Set it up once and the true cost of every dish or drink stays current on its own: no spreadsheets, no manual recalculation. It's the foundation the rest of Chefy builds on.

01

Everything connected

Products flow into recipes, recipes into menus - one chain, always in sync.

02

Always live

A price change anywhere re-costs every dish or drink it touches, instantly.

03

Numbers you can trust

Wastage and yields built in, so the cost is the real cost of the plate or glass.

Step by step

How Chefy Core works

From a supplier price to a costed menu - the whole chain, connected.

chefy β€” build a clean product catalogue synced
The Local GroupSupplier Products
Search
Updated At

Supplier Products (73 items)

Mince 200g
Mince 200g (v5)Venue scopeThe Pub
Meat coBeefMince

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$5.50

Cost / Unit

$27.50/kg

Cost
Last 28 days
$27.50/kg
Burger Bun
Burger Bun (v19)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBunBurger

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$0.75

Cost / Unit

$3.75/kg

Cost
Last 28 days
$3.75/kg
Chips Frzn
Chips Frzn (v10)Venue scopeThe Pub
Condiment CoChipsFriesFrozenPotato

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$25.00

Cost / Unit

$2.50/kg

Cost
Last 28 days
$2.50/kg
Tomato Sauce
Tomato Sauce (v7)Venue scopeThe Pub
Condiment CoKetchupSauceTom sauceTomato

Order Amount

1.5 kg

Cost/1.5 kg

$18.00

Cost / Unit

$12.00/kg

Cost
Last 28 days
$12.00/kg
Salad Mix
Salad Mix (v7)Venue scopeThe Pub
Farm coLeafyLettuceMixMixedSalad

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$13.00

Cost / Unit

$13.00/kg

Cost
Last 28 days
$13.00/kg
Plain Flour
Plain Flour (v17)Venue scopeThe Pub
Bakery CoFlourPlain

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$8.90

Cost / Unit

$0.89/kg

Cost
Last 28 days
$0.89/kg
Eggs
Eggs (v6)Venue scopeThe Pub
Dairy CoEggsFree range

Order Amount

960 g

Cost/960 g

$7.50

Cost / Unit

$7.81/kg

Cost
Last 28 days
$7.81/kg
Chicken Breast
Chicken Breast (v12)Venue scopeThe Pub
Meat coBreastChicken

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$12.50

Cost / Unit

$12.50/kg

Cost
Last 28 days
$12.50/kg
Breadcrumbs
Breadcrumbs (v14)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBread crumbs

Order Amount

500 g

Cost/500 g

$2.20

Cost / Unit

$4.40/kg

Cost
Last 28 days
$4.40/kg

Supplier Product Costs

Last 30 days
Cost per kg Total Cost
Mince 200g (v5)Burger bun (v19)Chips Frzn (v10)Tomato Sauce (v7)Salad Mix (v7)Plain Flour (v17)
$30.16$22.22$14.22$6.22-$1.78
21/0625/0629/0603/0707/0711/0715/07
01 / Step one

Build a clean product catalogue

Bring in your products and supplier prices - bulk import or AI invoice extraction - as one standardised catalogue that keeps costing consistent across every venue.

  • Bulk import or AI invoice extraction
  • Standard products across venues
  • Supplier prices kept current
chefy β€” engineer your recipes synced
02 / Step two

Engineer your recipes

Build recipes from those products, nest sub-recipes to any depth, and bake in wastage and yields so each recipe costs what actually hits the plate or glass.

  • Nested sub-recipes, any depth
  • Wastage and yields built in
  • Costed live as prices move
chefy β€” turn recipes into a menu synced
The Local GroupMenu Items
Search
Updated At

Menu Items (39 items)

Classic Burger
Classic Burger
The PubClassicsMainsLunch

Cost

$9.39

Sale Price

$21.00

Cost Percent

44.73%

COGS
Last 28 days
44.73%
3.88% pts
Sales
Last 28 days
$32.88k
99.87%
Prosecco Glass
Prosecco Glass
The BarbarWineGlassProsecco

Cost

$6.80

Sale Price

$18.00

Cost Percent

37.78%

COGS
Last 28 days
37.78%
11.71% pts
Sales
Last 28 days
$26.13k
55.85%
Negroni
Negroni
The BarbarCocktailPremium

Cost

$6.72

Sale Price

$21.00

Cost Percent

32.00%

COGS
Last 28 days
32.00%
2.04% pts
Sales
Last 28 days
$42.56k
43.49%
Aperol Spritz
Aperol Spritz
The BarbarCocktailPremium

Cost

$8.24

Sale Price

$26.00

Cost Percent

31.69%

COGS
Last 28 days
31.69%
10.50% pts
Sales
Last 28 days
$18.56k
74.75%
Vegetarian Lasagna
Vegetarian Lasagna
The PubPastaMainsLambVegetarian

Cost

$7.76

Sale Price

$26.00

Cost Percent

29.86%

COGS
Last 28 days
29.86%
3.21% pts
Sales
Last 28 days
$27.48k
39.45%
Lamb Shank with Mash
Lamb Shank with Mash
The PubMainsLamb

Cost

$8.05

Sale Price

$26.99

Cost Percent

29.82%

COGS
Last 28 days
29.82%
2.20% pts
Sales
Last 28 days
$35.39k
63.33%
Carbonara
Carbonara
The ItalianPastaCarbonara

Cost

$7.12

Sale Price

$23.90

Cost Percent

29.79%

COGS
Last 28 days
29.79%
6.82% pts
Sales
Last 28 days
$39.81k
89.20%
Fish Burger
Fish Burger
The PubFishBurger

Cost

$6.61

Sale Price

$22.50

Cost Percent

29.38%

COGS
Last 28 days
29.38%
0.10% pts
Sales
Last 28 days
$23.87k
79.80%
Margarita
Margarita
The BarbarCocktailPremium

Cost

$5.29

Sale Price

$18.00

Cost Percent

29.36%

COGS
Last 28 days
29.36%
0.88% pts
Sales
Last 28 days
$13.12k
63.38%
Steak with Chips and Salad
Steak with Chips and Salad
The PubBeefMainsSteakLunch

Cost

$12.46

Sale Price

$42.90

Cost Percent

29.06%

COGS
Last 28 days
29.06%
1.18% pts
Sales
Last 28 days
$41.55k
47.94%
IPA Schooner
IPA Schooner
The BarbarschoonerIPAbeer

Cost

$2.87

Sale Price

$10.00

Cost Percent

28.69%

COGS
Last 28 days
28.69%
12.05% pts
Sales
Last 28 days
$28.13k
72.52%
Flat White
Flat White
The CafeCoffee

Cost

$1.40

Sale Price

$4.90

Cost Percent

28.57%

COGS
Last 28 days
28.57%
12.79% pts
Sales
Last 28 days
$31.08k
76.83%
Cappuccino
Cappuccino
The CafeNo Tag

Cost

$1.40

Sale Price

$4.90

Cost Percent

28.57%

COGS
Last 28 days
28.57%
12.79% pts
Sales
Last 28 days
$24.07k
49.22%
Mocca
Mocca
The CafeCoffee

Cost

$1.40

Sale Price

$4.90

Cost Percent

28.57%

COGS
Last 28 days
28.57%
12.79% pts
Sales
Last 28 days
$34.66k
56.61%
Long Black
Long Black
The CafeCoffee

Cost

$1.40

Sale Price

$4.90

Cost Percent

28.57%

COGS
Last 28 days
28.57%
12.79% pts
Sales
Last 28 days
$15.96k
79.12%
Bolognese
Bolognese
The ItalianPasta

Cost

$6.82

Sale Price

$24.00

Cost Percent

28.42%

COGS
Last 28 days
28.42%
6.79% pts
Sales
Last 28 days
$18.29k
45.91%
Chicken Parmigiana
Chicken Parmigiana
The PubChickenMainsLunch

Cost

$8.20

Sale Price

$28.90

Cost Percent

28.36%

COGS
Last 28 days
28.36%
0.21% pts
Sales
Last 28 days
$31.90k
57.90%
Barramundi with Lemon Butter
Barramundi with Lemon Butter
The PubBarrammundiMains

Cost

$7.01

Sale Price

$24.99

Cost Percent

28.07%

COGS
Last 28 days
28.07%
4.47% pts
Sales
Last 28 days
$29.84k
77.03%
Ham Toastie
Ham Toastie
The CafeToastie

Cost

$2.40

Sale Price

$8.90

Cost Percent

26.97%

COGS
Last 28 days
26.97%
12.77% pts
Sales
Last 28 days
$11.59k
60.99%
Croissant
Croissant
The Cafecroissant

Cost

$2.40

Sale Price

$8.90

Cost Percent

26.97%

COGS
Last 28 days
26.97%
12.77% pts
Sales
Last 28 days
$35.37k
88.79%
Lasagna
Lasagna
The ItalianLasagnaPasta

Cost

$6.00

Sale Price

$22.60

Cost Percent

26.55%

COGS
Last 28 days
26.55%
7.23% pts
Sales
Last 28 days
$16.03k
79.48%
Calzone
Calzone
The ItalianPizzaCalzone

Cost

$5.00

Sale Price

$18.90

Cost Percent

26.46%

COGS
Last 28 days
26.46%
7.22% pts
Sales
Last 28 days
$11.57k
70.54%
Sauvignon Blanc Glass
Sauvignon Blanc Glass
The BarWinewhiteGlassSauvignon Blanc

Cost

$3.14

Sale Price

$12.00

Cost Percent

26.17%

COGS
Last 28 days
26.17%
4.59% pts
Sales
Last 28 days
$20.15k
70.00%
Pale Ale schooner
Pale Ale schooner
The Barbarpale aleschoonerbeer

Cost

$2.34

Sale Price

$9.00

Cost Percent

25.97%

COGS
Last 28 days
25.97%
9.30% pts
Sales
Last 28 days
$10.74k
85.64%
Tom Collins
Tom Collins
The BarbarCocktailPremium

Cost

$4.36

Sale Price

$17.00

Cost Percent

25.66%

COGS
Last 28 days
25.66%
3.76% pts
Sales
Last 28 days
$11.62k
35.56%
Stout Schooner
Stout Schooner
The BarStoutbarschoonerbeer

Cost

$2.55

Sale Price

$10.00

Cost Percent

25.50%

COGS
Last 28 days
25.50%
8.70% pts
Sales
Last 28 days
$40.42k
79.99%
Fish and Chips
Fish and Chips
The PubFishMainsLunch

Cost

$7.23

Sale Price

$28.90

Cost Percent

25.03%

COGS
Last 28 days
25.03%
1.91% pts
Sales
Last 28 days
$27.65k
92.17%
Pork Belly with Apple Sauce
Pork Belly with Apple Sauce
The PubMainsPork

Cost

$6.49

Sale Price

$27.99

Cost Percent

23.20%

COGS
Last 28 days
23.20%
1.13% pts
Sales
Last 28 days
$38.19k
56.58%
Pasta Primavera
Pasta Primavera
The ItalianPastaPrimavera

Cost

$5.00

Sale Price

$22.90

Cost Percent

21.83%

COGS
Last 28 days
21.83%
7.26% pts
Sales
Last 28 days
$12.37k
37.30%
Espresso Martini
Espresso Martini
The BarbarCocktailPremium

Cost

$4.57

Sale Price

$21.00

Cost Percent

21.76%

COGS
Last 28 days
21.76%
8.15% pts
Sales
Last 28 days
$29.82k
54.63%
Margherita Pizza
Margherita Pizza
The ItalianPizzaMargherita

Cost

$4.00

Sale Price

$18.90

Cost Percent

21.16%

COGS
Last 28 days
21.16%
7.27% pts
Sales
Last 28 days
$35.64k
98.87%
Caesar Salad
Caesar Salad
The PubSaladsMainsLunch

Cost

$6.85

Sale Price

$32.80

Cost Percent

20.90%

COGS
Last 28 days
20.90%
3.33% pts
Sales
Last 28 days
$23.16k
37.35%
Pumpkin and Feta Salad
Pumpkin and Feta Salad
The PubSaladsVegetarian

Cost

$3.81

Sale Price

$18.99

Cost Percent

20.06%

COGS
Last 28 days
20.06%
5.14% pts
Sales
Last 28 days
$42.61k
77.16%
Old Fashioned
Old Fashioned
The BarbarCocktailPremium

Cost

$3.67

Sale Price

$20.00

Cost Percent

18.33%

COGS
Last 28 days
18.33%
4.27% pts
Sales
Last 28 days
$32.96k
39.92%
Cabernet Sauvignon Glass
Cabernet Sauvignon Glass
The BarCabernetbarWineRedGlass

Cost

$2.50

Sale Price

$14.00

Cost Percent

17.86%

COGS
Last 28 days
17.86%
3.72% pts
Sales
Last 28 days
$26.24k
38.47%
Whiskey Sour
Whiskey Sour
The BarbarCocktailPremium

Cost

$3.23

Sale Price

$19.00

Cost Percent

17.01%

COGS
Last 28 days
17.01%
5.78% pts
Sales
Last 28 days
$31.66k
68.28%
PiΓ±a Colada
PiΓ±a Colada
The BarbarCocktailPremium

Cost

$3.14

Sale Price

$19.00

Cost Percent

16.54%

COGS
Last 28 days
16.54%
7.47% pts
Sales
Last 28 days
$21.20k
87.89%
Daiquiri
Daiquiri
The BarbarCocktailPremium

Cost

$2.29

Sale Price

$17.00

Cost Percent

13.47%

COGS
Last 28 days
13.47%
8.54% pts
Sales
Last 28 days
$17.11k
72.30%
Mojito
Mojito
The BarbarCocktailPremium

Cost

$2.35

Sale Price

$18.00

Cost Percent

13.07%

COGS
Last 28 days
13.07%
8.11% pts
Sales
Last 28 days
$28.06k
58.74%

Menu Item Sales & COGS

Last 28 days
Sales COGS
BologneseChicken ParmigianaClassic BurgerCalzoneMargherita Pizza
$10.94k$6.00k$3.00k$0.00
Jun 18Jun 21Jun 24Jun 27Jun 30Jul 3Jul 6Jul 9Jul 12Jul 15
03 / Step three

Turn recipes into a menu

Create the menu you sell from your recipes and see cost, margin and cost % on every item - synced live with Square.

  • Cost, margin and cost % per item
  • Synced live with Square
  • Reprice and watch margin move
chefy β€” see live margins, everywhere synced
The Local GroupRecipe BookBraised Lamb Shank

No Open Revisions

This item has no open revisions, click to view available options.

Braised Lamb Shank

Braised Lamb Shank

LambShankBraised

Ingredients

8.7 kg

/

$74.80

Wastage

1.2 kg

/

$8.04

By product

0 g

/

$0.00

Yield

6.5 kg

/

$66.76

Ingredients

$74.80

Yield

6.5 kg

Cost / Unit

$11.50/kg

Consumption
Ingredients7
Method
Outputs1

Show all ingredients

Break down each sub-recipe into its ingredients

Cost

Lamb Shank (v12)

LambShank

Amount

3.8 kg

Cost

$57.00

Percentage

76.21%

Red Wine Jus (v12)

Red wineJus

Amount

200 g

Cost

$2.40

Percentage

3.21%

Water

WaterFree

Amount

4 kg

Cost

$0.00

Percentage

0.00%

Diced onions

PrepOnions

Amount

250 g

Cost

$9.55

Percentage

12.77%

Bay Leaves 200g (v13)

Bay LeavesHerbsDried

Amount

10 g

Cost

$0.16

Percentage

0.21%

Tomato Paste tin (v8)

TinPasteTomato

Amount

220 g

Cost

$3.90

Percentage

5.21%

Galic Cloves 1kg peeled (v5)

PeeledGarlicCloves

Amount

200 g

Cost

$1.78

Percentage

2.38%

Graph
Activity Logs
DailyAutoLast 28 daysLive

Recipe Graph

02/06 - 01/07

$74.80 -2.96%

Total Cost Cost
$78.31$75.57$72.84$70.10
02-0608-0614-0619-0625-0601-07

Recipe Map

Sensitivity 16/07/2026
04 / Step four

See live margins, everywhere

From then on, every supplier price change cascades through to your menu, so your margins are always current without anyone touching a spreadsheet.

  • Prices cascade to every dish or drink
  • Margins always current
  • No manual recalculation
Results

What Chefy Core delivers

2–5%

Lower food and pour cost

Once every dish or drink is costed live

Real-time

Re-costing

Price changes cascade the moment they land

~3 hrs

Saved each week

No more rebuilding cost spreadsheets

Works together

One connected platform

Chefy Core is the foundation. Add oversight and on-the-floor tools when you're ready - all sharing the same live data.

FAQ

Chefy Core FAQ

What does Chefy Core include?

The costing engine: products, recipes, menus, live costing, suppliers and the live margins that connect them. It's everything you need to know the true cost of every dish or drink.

Do I need the other products to use Core?

No. Chefy Core works on its own. Chefy Admin and Chefy Go add oversight and on-the-floor tools on top of the same data when you're ready.

Does it connect to my POS?

Yes. Menu items sync live with Square - new items import automatically and price changes flow straight through to your margins.

Get started

See Chefy Core on your menu

Book a 30-minute demo and we'll cost your dishes and drinks live, with your real numbers.