Chefy
USD

Choose your region

For multi-venue groups

Chefy for multi-venue groups

Standardise recipes and products once and roll them out to every venue. Compare sites side by side on live cost and margin, and keep a full audit trail across the group β€” one source of truth from the floor to the boardroom.

Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
Chefy for multi-venue groups
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%
The problem

Every venue is a black box until month end

Across a group, every site costs differently, reports in its own format, and only surfaces problems weeks later. Standards drift between venues, and you've no clean way to compare sites or prove what changed where.

βœ• Without Chefy

  • Each venue costs and reports differently
  • Standards drift site to site
  • Group numbers weeks late, in spreadsheets
  • No clean audit trail across venues

βœ“ With Chefy

  • Shared recipes and standards across the group
  • Consistent costing in every venue
  • Group-wide cost and margin, live
  • Full audit trail across every site
Step by step

Running the group with Chefy

chefy β€” set the standard once synced
The Local GroupSupplier Products
Search
Updated At

Supplier Products (73 items)

Mince 200g
Mince 200g (v5)Venue scopeThe Pub
Meat coBeefMince

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$5.50

Cost / Unit

$27.50/kg

Cost
Last 28 days
$27.50/kg
Burger Bun
Burger Bun (v19)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBunBurger

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$0.75

Cost / Unit

$3.75/kg

Cost
Last 28 days
$3.75/kg
Chips Frzn
Chips Frzn (v10)Venue scopeThe Pub
Condiment CoChipsFriesFrozenPotato

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$25.00

Cost / Unit

$2.50/kg

Cost
Last 28 days
$2.50/kg
Tomato Sauce
Tomato Sauce (v7)Venue scopeThe Pub
Condiment CoKetchupSauceTom sauceTomato

Order Amount

1.5 kg

Cost/1.5 kg

$18.00

Cost / Unit

$12.00/kg

Cost
Last 28 days
$12.00/kg
Salad Mix
Salad Mix (v7)Venue scopeThe Pub
Farm coLeafyLettuceMixMixedSalad

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$13.00

Cost / Unit

$13.00/kg

Cost
Last 28 days
$13.00/kg
Plain Flour
Plain Flour (v17)Venue scopeThe Pub
Bakery CoFlourPlain

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$8.90

Cost / Unit

$0.89/kg

Cost
Last 28 days
$0.89/kg
Eggs
Eggs (v6)Venue scopeThe Pub
Dairy CoEggsFree range

Order Amount

960 g

Cost/960 g

$7.50

Cost / Unit

$7.81/kg

Cost
Last 28 days
$7.81/kg
Chicken Breast
Chicken Breast (v12)Venue scopeThe Pub
Meat coBreastChicken

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$12.50

Cost / Unit

$12.50/kg

Cost
Last 28 days
$12.50/kg
Breadcrumbs
Breadcrumbs (v14)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBread crumbs

Order Amount

500 g

Cost/500 g

$2.20

Cost / Unit

$4.40/kg

Cost
Last 28 days
$4.40/kg

Supplier Product Costs

Last 30 days
Cost per kg Total Cost
Mince 200g (v5)Burger bun (v19)Chips Frzn (v10)Tomato Sauce (v7)Salad Mix (v7)Plain Flour (v17)
$30.16$22.22$14.22$6.22-$1.78
21/0625/0629/0603/0707/0711/0715/07
01 / Standardise

Set the standard once

Build recipes, products and standards centrally and share them across every venue, so the group costs the same way everywhere.

chefy β€” compare every site synced
The Local Group

The Local Group

67 Chefy Lane, Sydney, NSW, 2067

Report range
DailyAutoLast 28 daysLive
Gross Sales
$107.0k+4.6%
Gross Margin
$79.6k+4.6%
Avg. Cost %
25.60%-0.41

Venues

VenueGross SalesTrendAvg Cost %Cost Trend
The Pub
The Pub$46.3k+4.0%27.35%-0.53
The Bar
The Bar$35.4k+6.4%22.55%-0.78
The Cafe
The Cafe$5,488.90+3.2%29.09%+0.65
The Italian
The Italian$19.8k+3.3%25.99%+0.34

Menu Items Over % Limit

Menu ItemGross SalesTrendCost %Cost Trend
Classic Burger
Classic Burger$3,360.0044.73%+1.67
Aperol Spritz
Aperol Spritz$3,328.0031.69%+3.01
Negroni
Negroni$2,772.0032.00%+0.64
Prosecco Glass
Prosecco Glass$2,484.0037.78%+3.96

Metrics a month ago

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg. 25.60% Cost

-0.41

Average Cost %Gross salesGross MarginSales quantityStocktake value
28%21%14%7%0%
27.
04-06-2606-06-2608-06-2610-06-2612-06-2614-06-2616-06-2618-06-2620-06-2622-06-2624-06-2626-06-2628-06-2630-06-26

Selected Metric

Gross Sales
Venues
The Pub$46.3kThe Bar$35.4kThe Italian$19.8kThe Cafe$5,488.90
Menu Items
Steak with Chips and Salad$5,877.30Lamb Shank with Mash$5,344.02Caesar Salad$4,952.80Barramundi with Lemon Butter$4,548.18Chicken Parmigiana$4,363.90Other$81.9k

Top 5 Performance

Gross Sales

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg $2,743.85

Avg
Steak with Chips and Salad
$5,877.30
Lamb Shank with Mash
$5,344.02
Caesar Salad
$4,952.80
Barramundi with Lemon Butter
$4,548.18
Chicken Parmigiana
$4,363.90

Bottom 5 Performance

Gross Sales

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg $2,743.85

Avg
Mocca
$543.90
Long Black
$686.00
Cappuccino
$725.20
Flat White
$926.10
Tom Collins
$1,105.00
Service timingGross Sales by day & hour
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
0:003:006:009:0012:0015:0018:0021:00lessmore
02 / Compare

Compare every site

Group-wide analytics put cost, sales and margin for every venue side by side, so you can see which sites are winning and which need attention.

chefy β€” keep control synced
VenuesThe Pubaudit-logsrecipeBraised Lamb Shank
Braised Lamb Shank

Braised Lamb Shank

LambShankBraised

Ingredients

$74.80

Yield

6.5 kg

Cost / Unit

$11.50/kg

Total Cost
Last 28 days
$74.80
0.54%
$/Unit
Last 28 days
$11.50/kg
0.54%

Recipe Audit Log History

Columns
NameEdited ByUpdated AtStatusSearch TagsType
Braised Lamb ShankJohn Doe01/07/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe30/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe29/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe28/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe27/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe26/06/2026, 08:30 amActiveDefault
03 / Control

Keep control

Approvals and a full audit log across venues mean you always know what changed, who changed it, and where.

chefy β€” report without the grind synced
VenuesThe PubTax Report

Tax Reports

Generate tax summaries and BAS reports for GST compliance

Report Period

Select the date range for your tax reports

CustomTuesday 24 March 2026 local - Thu…

Tax Summary Export

Export invoice tax data for the selected period. Includes Date, Supplier, Invoice #, Subtotal (ex-GST), Tax, Total (inc-GST), and Tax Code.

Filter by Supplier

All Suppliers

Filter by Tax Code

All Tax Codes
PreviewExport CSV

BAS Report (GST Section)

Generate Business Activity Statement data for your GST reporting period. Note: This shows purchase-side GST only (G11, 1B). Sales data (G10, 1A) requires POS integration.

Period Type

Quarterly

Financial Year Starting

FY 2026/2027

Quarter

Q1 (Jul-Sep)
Generate BAS Report
04 / Report

Report without the grind

Automated reports and daily AI summaries surface what matters across the group β€” no chasing venues for numbers.

Works together

Every venue, every side of the house, one platform

Chefy runs the kitchen and the bar in every site on the same engine, and rolls it up to the group. Owners get oversight, managers get control, teams record as they work β€” one source of truth from the floor to the boardroom.

Results

What you get across the group

Every venue

one source of truth

no per-site silos

Group-wide

cost & margin

compare sites live

Full

audit trail

across every site

FAQ

Chefy for multi-venue groups FAQ

Can I share recipes and standards across venues?

Yes. Build them centrally and share across the group, so every venue costs the same way without re-keying β€” and updates roll out everywhere.

Can I compare venues side by side?

Yes. Group-wide analytics put cost, sales and margin for every site next to each other, so you can spot your best and worst performers across the group.

Is there an audit trail across sites?

Yes. Every recipe and menu change is logged with who and when, and approvals apply across venues, so you always have a clean record group-wide.

Does each venue still run day to day?

Yes. Managers run their venue and teams record as they work; you get the roll-up and the controls on top, without getting in their way.

Get started

See your whole group in one view

Book a demo and we'll show you group-wide cost, margin and standards across every venue.