Chefy
USD

Choose your region

For venue managers

Chefy for venue managers

Run the whole venue - kitchen or bar and bar, prep and service, cost and sales - from one platform. One source of truth, live margins, and a team that records as they work.

Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
chefy β€” overview live
Chefy for venue managers
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%
The problem

Two sides of the venue, two sets of numbers

The kitchen runs one way, the bar another, and you're stitching their numbers together by hand. Costs live in spreadsheets, stock is counted on paper, and by the time you've built a picture of the venue it's already out of date.

βœ• Without Chefy

  • Kitchen and bar on separate systems - or none
  • Costs and stock pieced together by hand
  • Margin known weeks late
  • No single view of the venue

βœ“ With Chefy

  • Kitchen and bar in one platform
  • Live cost, stock and margin in one place
  • Sales tied to cost across the whole venue
  • One source of truth you can act on today
Step by step

Running the venue with Chefy

chefy β€” see the whole venue synced
VenuesThe PubInsights

Venue AI Insights

Past reports

Latest

Tuesday

26/05/2026

Monday

25/05/2026

Sunday

24/05/2026

Saturday

23/05/2026

Friday

22/05/2026

Thursday

21/05/2026

Wednesday

20/05/2026

Tuesday

19/05/2026

Monday

18/05/2026

Report for 26/05/2026

A softer window than the prior period β€” volume and revenue both came in lighter.

Items sold

24

vs prior day

Gross Margin

$33.6k

vs prior day

Avg COGS

27.35%

vs prior day

Across the menu the pattern is consistent with the day's operational activity. Total net sales came in at $2,223 on 112 items sold, with weighted COGS at 27.2%. Vs the 4-week Tuesday baseline, net sales are -57.6%. 3 items are sitting above their COGS target and pulling the venue average down.

Recommendations

UrgentConfirm the top supplier-price events in the window β€” one material move can pull the whole menu's margin lower.
Ask Chefy a question…
01 / See

See the whole venue

One dashboard for cost, stock, sales and margin across the kitchen or bar and the bar - no stitching reports together.

chefy β€” keep both sides consistent synced
The Local GroupSupplier Products
Search
Updated At

Supplier Products (73 items)

Mince 200g
Mince 200g (v5)Venue scopeThe Pub
Meat coBeefMince

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$5.50

Cost / Unit

$27.50/kg

Cost
Last 28 days
$27.50/kg
Burger Bun
Burger Bun (v19)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBunBurger

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$0.75

Cost / Unit

$3.75/kg

Cost
Last 28 days
$3.75/kg
Chips Frzn
Chips Frzn (v10)Venue scopeThe Pub
Condiment CoChipsFriesFrozenPotato

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$25.00

Cost / Unit

$2.50/kg

Cost
Last 28 days
$2.50/kg
Tomato Sauce
Tomato Sauce (v7)Venue scopeThe Pub
Condiment CoKetchupSauceTom sauceTomato

Order Amount

1.5 kg

Cost/1.5 kg

$18.00

Cost / Unit

$12.00/kg

Cost
Last 28 days
$12.00/kg
Salad Mix
Salad Mix (v7)Venue scopeThe Pub
Farm coLeafyLettuceMixMixedSalad

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$13.00

Cost / Unit

$13.00/kg

Cost
Last 28 days
$13.00/kg
Plain Flour
Plain Flour (v17)Venue scopeThe Pub
Bakery CoFlourPlain

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$8.90

Cost / Unit

$0.89/kg

Cost
Last 28 days
$0.89/kg
Eggs
Eggs (v6)Venue scopeThe Pub
Dairy CoEggsFree range

Order Amount

960 g

Cost/960 g

$7.50

Cost / Unit

$7.81/kg

Cost
Last 28 days
$7.81/kg
Chicken Breast
Chicken Breast (v12)Venue scopeThe Pub
Meat coBreastChicken

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$12.50

Cost / Unit

$12.50/kg

Cost
Last 28 days
$12.50/kg
Breadcrumbs
Breadcrumbs (v14)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBread crumbs

Order Amount

500 g

Cost/500 g

$2.20

Cost / Unit

$4.40/kg

Cost
Last 28 days
$4.40/kg

Supplier Product Costs

Last 30 days
Cost per kg Total Cost
Mince 200g (v5)Burger bun (v19)Chips Frzn (v10)Tomato Sauce (v7)Salad Mix (v7)Plain Flour (v17)
$30.16$22.22$14.22$6.22-$1.78
21/0625/0629/0603/0707/0711/0715/07
02 / Standardise

Keep both sides consistent

Standard products and costed recipes keep the kitchen or bar and the bar costing the same way, so the numbers are comparable.

chefy β€” stay on top of stock synced

Stocktakes

Custom
15 March 2026 - 15 July 2026

Stocktake Value

15/03/2026 - 15/07/2026
$1,548.90
+$48.70
Total Value
MarAprMayJunJul
$1,750$1,200

Stocktake 15/07/2026

Opened 15/07/2026

Open
Total Value
$1,548.90

Stocktake 15/06/2026

Opened 15/06/2026 Closed 15/06/2026

Closed
Total Value4.72%
$1,500.20

Stocktake 15/05/2026

Opened 15/05/2026 Closed 15/05/2026

Closed
Total Value11.04%
$1,432.55

Stocktake 15/04/2026

Opened 15/04/2026 Closed 15/04/2026

Closed
Total Value8.09%
$1,610.40

Stocktake 15/03/2026

Opened 15/03/2026 Closed 15/03/2026

Closed
Total Value
$1,489.75
03 / Control

Stay on top of stock

Live stock on hand and fast counts across the venue, with ordering against real cost and need.

chefy β€” act on margin synced
VenuesThe PubSales
SummaryStatus 0Matrix

Current sales

Today, week to date and this month run through now; yesterday is the full day in Australia/Adelaide. These figures are not affected by the report date range.

Today

Through now

$601.35

63.4% less vs the same weekday last week

Compared with $1.65k on the same weekday last week

Yesterday

Full day

$1.52k

No comparable baseline

Full venue-local day

Week to date

Through now

$3.69k

17.7% less vs same period last week

Compared with $4.49k over the same Monday-through-now period last week

This Month

Through now

$46.28k

4.0% more vs same time last month

Compared with $44.50k over the same elapsed period last month

Menu-item sales 11 items

Search menu items

Today, week to date and this month run through now; yesterday is the full day in Australia/Adelaide.

Menu item Today Yesterday Week to date This month
1Barramundi with Lemon Butter$26.59$117.21$405.34$4.55k
2Caesar Salad$79.01$73.32$309.64$4.95k
3Chicken Parmigiana$0.00$176.26$156.73$4.36k
4Classic Burger$24.50$98.87$329.24$3.36k
5Fish and Chips$70.38$74.69$288.83$4.05k
6Fish Burger$44.09$148.66$151.14$3.38k
7Lamb Shank with Mash$0.00$176.78$571.05$5.34k
8Pork Belly with Apple Sauce$64.86$76.13$276.30$3.44k
9Pumpkin and Feta Salad$45.74$150.37$169.12$3.15k
10Steak with Chips and Salad$59.82$215.91$680.15$5.88k
Showing 1–10 of 11 PreviousPage 1 of 2Next

Connected POS System

Square POS
Sync System

11 Connected Items

Active menu items with POS integration working properly

Connection Progress11 of 11 active items connected

Since POS connection

Covers all sales synced since this POS connection began. These figures are not affected by the report date range.

Total POS Sales

$46.28k

Total Quantity Sold

2375

Connected Items POS Sales

$46.28k

100.0% of total POS sales

Awaiting Connection POS Sales

$0.00

0.0% of total POS sales

Avg Cost %27.35%
Gross Margin$33.63k
POS Sales$46.28k
Sales Qty2375

Sales report

Date range applies to the graph, table, and insights below.

DailyAutoLast 28 daysLive

Sales

04/06/2026 - 01/07/2026
Comparing Top 5 Menu Items
Include OthersLineBarGross MarginPOS SalesQty
Steak wit…Lamb Shan…Caesar Sa…Barramund…Chicken P…
$1,201$601$300$0.00
04-06-2606-06-2608-06-2610-06-2612-06-2614-06-2616-06-2618-06-2620-06-2622-06-2624-06-2626-06-2628-06-2630-06-26
TableInsights

Sales Records

0-50 of 1,287 total records

(5 menu items selected)

Date & TimeMenu ItemQtyAmount
01/07/2026 local8:30 am localLamb Shank with Mash$26.99 each3$80.97
01/07/2026 local6:30 am localChicken Parmigiana$28.90 each2$57.80
01/07/2026 local8:30 pm localCaesar Salad$32.80 each1$32.80
01/07/2026 local7:30 am localSteak with Chips and Salad$42.90 each6$257.40
30/06/2026 local8:30 pm localBarramundi with Lemon Butter$24.99 each5$124.95
30/06/2026 local7:30 am localLamb Shank with Mash$26.99 each4$107.96
30/06/2026 local9:30 pm localChicken Parmigiana$28.90 each3$86.70
30/06/2026 local8:30 am localCaesar Salad$32.80 each2$65.60
29/06/2026 local9:30 pm localSteak with Chips and Salad$42.90 each1$42.90
29/06/2026 local8:30 am localBarramundi with Lemon Butter$24.99 each6$149.94
29/06/2026 local6:30 am localLamb Shank with Mash$26.99 each5$134.95
29/06/2026 local8:30 pm localChicken Parmigiana$28.90 each4$115.60
28/06/2026 local6:30 am localCaesar Salad$32.80 each3$98.40
28/06/2026 local8:30 pm localSteak with Chips and Salad$42.90 each2$85.80
04 / Act

Act on margin

Sales tie to cost so you can see what makes money and fix what doesn't - across both sides of the house.

Works together

The whole venue on one platform

Front of house and back of house are usually run on different systems. Chefy runs both, so the kitchen, the bar, the floor and the office all draw on the same cost, stock and sales data. One source of truth for the venue you manage.

Results

What you can finally see

One view

kitchen and bar

one source of truth

Live

cost & margin

across the venue

POS-synced

sales to cost

what actually made money

FAQ

Chefy for venue managers FAQ

Can I manage the kitchen and the bar in one place?

Yes - that's the point. Chefy runs both sides on the same cost, stock and sales engine, so you get one view of the venue instead of two separate systems.

Do I get a single view of margin?

Yes. Sales sync from your POS and tie to live cost, so you see contribution margin across the whole venue, by item, in real time.

Can my team record without me chasing them?

Yes. Staff record production, waste and stock counts on any device as they work, so the numbers stay current without you re-keying anything.

Does it handle more than one venue?

Yes. If you run several sites, Chefy gives group-wide oversight and shared standards across venues - see the owners and groups page.

Get started

See your whole venue in one place

Book a demo and we'll show you the single view of cost, stock and sales across your kitchen and bar.