Chefy
USD

Choose your region

Costing & menus

Product management

One clean product catalogue, standardised across every venue - with prices that flow straight into your recipe costs.

Included in Chefy CoreSee pricing
Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
chefy β€” overview live
Product management
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%
The problem

Your costings are only as clean as your product list - and it's a mess.

Every supplier names the same item differently, prices arrive on PDFs and spreadsheets, and the same product ends up in your system three times at three prices. Recipe costs built on that are wrong before you start, and keeping it tidy by hand across venues is a job that never ends. Garbage in, garbage out - and the garbage is the product list.

βœ• A product list by hand

  • The same product entered three different ways
  • Prices keyed from PDFs by hand
  • Inconsistent units and naming across venues
  • Recipe costs built on messy data

βœ“ Product management in Chefy

  • Standard products - one source of truth
  • Bulk import a whole catalogue in minutes
  • AI reads invoices into products and prices
  • Clean data flows straight into cost
Manage

Every product, one clean catalogue

Keep every supplier product, price and unit in one place. Standard products keep naming, units and pricing consistent across your whole operation, so the same ingredient means the same thing everywhere - and your recipe costs can be trusted.

  • Standard products shared across venues
  • Consistent units, packs and pricing
  • Clean data flows straight into recipe cost
The Local GroupSupplier Products
Search
Updated At

Supplier Products (73 items)

Mince 200g
Mince 200g (v5)Venue scopeThe Pub
Meat coBeefMince

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$5.50

Cost / Unit

$27.50/kg

Cost
Last 28 days
$27.50/kg
Burger Bun
Burger Bun (v19)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBunBurger

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$0.75

Cost / Unit

$3.75/kg

Cost
Last 28 days
$3.75/kg
Chips Frzn
Chips Frzn (v10)Venue scopeThe Pub
Condiment CoChipsFriesFrozenPotato

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$25.00

Cost / Unit

$2.50/kg

Cost
Last 28 days
$2.50/kg
Tomato Sauce
Tomato Sauce (v7)Venue scopeThe Pub
Condiment CoKetchupSauceTom sauceTomato

Order Amount

1.5 kg

Cost/1.5 kg

$18.00

Cost / Unit

$12.00/kg

Cost
Last 28 days
$12.00/kg
Salad Mix
Salad Mix (v7)Venue scopeThe Pub
Farm coLeafyLettuceMixMixedSalad

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$13.00

Cost / Unit

$13.00/kg

Cost
Last 28 days
$13.00/kg
Plain Flour
Plain Flour (v17)Venue scopeThe Pub
Bakery CoFlourPlain

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$8.90

Cost / Unit

$0.89/kg

Cost
Last 28 days
$0.89/kg
Eggs
Eggs (v6)Venue scopeThe Pub
Dairy CoEggsFree range

Order Amount

960 g

Cost/960 g

$7.50

Cost / Unit

$7.81/kg

Cost
Last 28 days
$7.81/kg
Chicken Breast
Chicken Breast (v12)Venue scopeThe Pub
Meat coBreastChicken

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$12.50

Cost / Unit

$12.50/kg

Cost
Last 28 days
$12.50/kg
Breadcrumbs
Breadcrumbs (v14)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBread crumbs

Order Amount

500 g

Cost/500 g

$2.20

Cost / Unit

$4.40/kg

Cost
Last 28 days
$4.40/kg

Supplier Product Costs

Last 30 days
Cost per kg Total Cost
Mince 200g (v5)Burger bun (v19)Chips Frzn (v10)Tomato Sauce (v7)Salad Mix (v7)Plain Flour (v17)
$30.16$22.22$14.22$6.22-$1.78
21/0625/0629/0603/0707/0711/0715/07
Smart import

Add products straight from an invoice

Upload a supplier invoice and Chefy's AI reads it line by line, pulling out every product, pack size and price. Bulk-import a whole catalogue in minutes instead of keying it by hand - you just review and confirm.

  • Upload an invoice to import products
  • AI extracts items, packs and prices
  • Review and confirm before it's saved
Per supplier

Know what you buy, and what it costs

See the products and prices behind each supplier, with history, so the same item bought from two suppliers stays comparable - and a price change is never a surprise.

  • Products and prices per supplier
  • Price history at your fingertips
  • Compare the same item across suppliers
VenuesThe PubProduct Upload

CSV File Requirements

  • Required: Product ID, Product Name, Cost, Supplier ID, Unit
  • Optional: Supplier Name, Supplier Email
  • Maximum file size 50MB
Download CSV template

Click to upload or drag and drop

CSV files only

Continue
Results

Clean products in, trustworthy costs out

Minutes

To bulk import

A whole catalogue, not days of keying

AI

Invoice extraction

Products and prices read for you

Consistent

Across venues

One standard list everywhere

Capabilities

Everything product management does

The clean, consistent catalogue your costings depend on - with the data entry automated.

Standard products

One consistent source of truth across every venue.

Bulk import

Bring in a whole catalogue in minutes, not days.

AI invoice extraction

Read products, packs and prices straight off an invoice.

Unit conversions

Buy in one unit, use and cost in another, automatically.

Tags & organisation

Keep a big catalogue tidy and easy to search.

Prices flow to cost

Update a product price and every recipe re-costs.

FAQ

Product management FAQ

Can I import products in bulk?

Yes. Bring in a whole supplier catalogue in minutes rather than keying products one by one.

Does AI really read my invoices?

Yes. Upload an invoice and Chefy's AI extracts the products, pack sizes and prices for you to review and confirm.

Will products stay consistent across venues?

Yes. Standard products keep naming, units and pricing aligned across every site.

Get started

Get your products in order

Book a 30-minute demo and we'll show you bulk import and AI invoice extraction on your data.