Chefy
USD

Choose your region

For owners & operators

Chefy for owners & operators

Know your real cost and margin on every dish and drink, without chasing it by hand. Chefy keeps costing, stock and sales in one system and tells you the moment margin drifts — so you can run the business, not the spreadsheet.

Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
chefy — overview live
Chefy for owners & multi-venue groups
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%
The problem

You can't protect margin you can't see

As an owner-operator you're pulled across the floor, the kitchen and the books. Costs move, recipes get re-priced by hand, and you only find the margin leak weeks later in a spreadsheet — when it's already cost you.

✕ Without Chefy

  • Costs and margins live in your head or a spreadsheet
  • Price changes get missed until month end
  • No early warning when margin slips
  • Recipes and standards drift without you

✓ With Chefy

  • Live cost and margin on every dish and drink
  • Alerts the day margin starts to drift
  • Recipes and standards locked in, not in your head
  • One source of truth for cost, stock and sales
Step by step

Running the business with Chefy

chefy — cost it once synced
The Local GroupSupplier Products
Search
Updated At

Supplier Products (73 items)

Mince 200g
Mince 200g (v5)Venue scopeThe Pub
Meat coBeefMince

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$5.50

Cost / Unit

$27.50/kg

Cost
Last 28 days
$27.50/kg
Burger Bun
Burger Bun (v19)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBunBurger

Order Amount

200 g

Cost/200 g

$0.75

Cost / Unit

$3.75/kg

Cost
Last 28 days
$3.75/kg
Chips Frzn
Chips Frzn (v10)Venue scopeThe Pub
Condiment CoChipsFriesFrozenPotato

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$25.00

Cost / Unit

$2.50/kg

Cost
Last 28 days
$2.50/kg
Tomato Sauce
Tomato Sauce (v7)Venue scopeThe Pub
Condiment CoKetchupSauceTom sauceTomato

Order Amount

1.5 kg

Cost/1.5 kg

$18.00

Cost / Unit

$12.00/kg

Cost
Last 28 days
$12.00/kg
Salad Mix
Salad Mix (v7)Venue scopeThe Pub
Farm coLeafyLettuceMixMixedSalad

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$13.00

Cost / Unit

$13.00/kg

Cost
Last 28 days
$13.00/kg
Plain Flour
Plain Flour (v17)Venue scopeThe Pub
Bakery CoFlourPlain

Order Amount

10 kg

Cost/10 kg

$8.90

Cost / Unit

$0.89/kg

Cost
Last 28 days
$0.89/kg
Eggs
Eggs (v6)Venue scopeThe Pub
Dairy CoEggsFree range

Order Amount

960 g

Cost/960 g

$7.50

Cost / Unit

$7.81/kg

Cost
Last 28 days
$7.81/kg
Chicken Breast
Chicken Breast (v12)Venue scopeThe Pub
Meat coBreastChicken

Order Amount

1 kg

Cost/1 kg

$12.50

Cost / Unit

$12.50/kg

Cost
Last 28 days
$12.50/kg
Breadcrumbs
Breadcrumbs (v14)Venue scopeThe Pub
Bakery CoBreadBread crumbs

Order Amount

500 g

Cost/500 g

$2.20

Cost / Unit

$4.40/kg

Cost
Last 28 days
$4.40/kg

Supplier Product Costs

Last 30 days
Cost per kg Total Cost
Mince 200g (v5)Burger bun (v19)Chips Frzn (v10)Tomato Sauce (v7)Salad Mix (v7)Plain Flour (v17)
$30.16$22.22$14.22$6.22-$1.78
21/0625/0629/0603/0707/0711/0715/07
01 / Set up

Cost it once

Build your recipes and menu once and Chefy keeps them costed from live supplier prices — no rebuilding spreadsheets every time something moves.

chefy — let the numbers watch themselves synced
The Local Group

The Local Group

67 Chefy Lane, Sydney, NSW, 2067

Report range
DailyAutoLast 28 daysLive
Gross Sales
$107.0k+4.6%
Gross Margin
$79.6k+4.6%
Avg. Cost %
25.60%-0.41

Venues

VenueGross SalesTrendAvg Cost %Cost Trend
The Pub
The Pub$46.3k+4.0%27.35%-0.53
The Bar
The Bar$35.4k+6.4%22.55%-0.78
The Cafe
The Cafe$5,488.90+3.2%29.09%+0.65
The Italian
The Italian$19.8k+3.3%25.99%+0.34

Menu Items Over % Limit

Menu ItemGross SalesTrendCost %Cost Trend
Classic Burger
Classic Burger$3,360.0044.73%+1.67
Aperol Spritz
Aperol Spritz$3,328.0031.69%+3.01
Negroni
Negroni$2,772.0032.00%+0.64
Prosecco Glass
Prosecco Glass$2,484.0037.78%+3.96

Metrics a month ago

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg. 25.60% Cost

-0.41

Average Cost %Gross salesGross MarginSales quantityStocktake value
28%21%14%7%0%
27.
04-06-2606-06-2608-06-2610-06-2612-06-2614-06-2616-06-2618-06-2620-06-2622-06-2624-06-2626-06-2628-06-2630-06-26

Selected Metric

Gross Sales
Venues
The Pub$46.3kThe Bar$35.4kThe Italian$19.8kThe Cafe$5,488.90
Menu Items
Steak with Chips and Salad$5,877.30Lamb Shank with Mash$5,344.02Caesar Salad$4,952.80Barramundi with Lemon Butter$4,548.18Chicken Parmigiana$4,363.90Other$81.9k

Top 5 Performance

Gross Sales

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg $2,743.85

Avg
Steak with Chips and Salad
$5,877.30
Lamb Shank with Mash
$5,344.02
Caesar Salad
$4,952.80
Barramundi with Lemon Butter
$4,548.18
Chicken Parmigiana
$4,363.90

Bottom 5 Performance

Gross Sales

04/06/2026 - 01/07/2026

Avg $2,743.85

Avg
Mocca
$543.90
Long Black
$686.00
Cappuccino
$725.20
Flat White
$926.10
Tom Collins
$1,105.00
Service timingGross Sales by day & hour
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
0:003:006:009:0012:0015:0018:0021:00lessmore
02 / Watch

Let the numbers watch themselves

Live margins across every dish and drink mean you don't have to go looking — the picture is always current.

chefy — get told when it matters synced
VenuesThe Pubaudit-logsrecipeBraised Lamb Shank
Braised Lamb Shank

Braised Lamb Shank

LambShankBraised

Ingredients

$74.80

Yield

6.5 kg

Cost / Unit

$11.50/kg

Total Cost
Last 28 days
$74.80
0.54%
$/Unit
Last 28 days
$11.50/kg
0.54%

Recipe Audit Log History

Columns
NameEdited ByUpdated AtStatusSearch TagsType
Braised Lamb ShankJohn Doe01/07/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe30/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe29/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe28/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe27/06/2026, 08:30 amActiveDefault
Braised Lamb ShankJohn Doe26/06/2026, 08:30 amActiveDefault
03 / Act

Get told when it matters

Target alerts flag margin drift the day it starts, so you step in while you can still fix it — not at month end.

chefy — review without the grind synced
VenuesThe PubTax Report

Tax Reports

Generate tax summaries and BAS reports for GST compliance

Report Period

Select the date range for your tax reports

CustomTuesday 24 March 2026 local - Thu…

Tax Summary Export

Export invoice tax data for the selected period. Includes Date, Supplier, Invoice #, Subtotal (ex-GST), Tax, Total (inc-GST), and Tax Code.

Filter by Supplier

All Suppliers

Filter by Tax Code

All Tax Codes
PreviewExport CSV

BAS Report (GST Section)

Generate Business Activity Statement data for your GST reporting period. Note: This shows purchase-side GST only (G11, 1B). Sales data (G10, 1A) requires POS integration.

Period Type

Quarterly

Financial Year Starting

FY 2026/2027

Quarter

Q1 (Jul-Sep)
Generate BAS Report
04 / Review

Review without the grind

Automated reports and a daily AI summary give you the state of the business without building a single spreadsheet.

Works together

The whole venue, one platform

Chefy runs the kitchen and the bar, the floor and the office on the same engine. Your team records as they work, you get the controls and the numbers — one source of truth, no re-keying.

Results

What you get as an owner

Live

cost & margin

on every dish & drink

Day-one

margin alerts

not month-end surprises

One

source of truth

cost, stock & sales

FAQ

Chefy for owners & operators FAQ

I only have one or two venues — is Chefy overkill?

No. Owner-operators are exactly who Chefy is built for — start free on your first venue and you get live costing, margin alerts and one source of truth from day one.

Do I have to watch a dashboard all day?

No. Chefy watches for you — target alerts flag margin drift the day it starts, so you only step in when something's actually wrong.

Will my team actually use it?

Yes. Your team records as they work on any device; you get the controls and the numbers on top, without adding admin to their day.

What if I add more venues later?

Chefy grows with you — when you run several sites you get group-wide oversight and shared standards. See the multi-venue groups page.

Get started

Run the business, not the spreadsheet

Book a demo and we'll show you live cost and margin across your venue, with alerts the day anything drifts.