Chefy
USD

Choose your region

Inventory & operations

Procurement

Order from your suppliers inside the same workflow as everything else - against live cost and stock, with invoices flowing back in.

Australian-builtSquare-firstBuilt by chefs
chefy β€” overview live
Procurement
Braised lamb shankre-costed $11.54/kgAvg margin68.2%Pumpkin salad basere-costed $18.98/kgWaste this week$214.80House mayore-costed $5.97/kgRecipes re-costed today14Burger basere-costed $4.29/kgAvg food cost27.5%

Procurement is a paid module β€” $29 per venue / month

Add it to Chefy Core whenever you're ready.

See pricing
The problem

Ordering lives in texts, emails and someone's memory.

Most kitchens and bars order by SMS, email and gut feel, with no link to what things cost or what's actually on the shelf. You over-order one week and run short the next, prices drift unnoticed, and the invoices that come back never make it into your costings - so the loop is never closed. Ordering should use the numbers you already have.

βœ• Ordering by text & memory

  • Order by text, email and memory
  • No link to live cost or stock
  • Over-order, then run short
  • Invoices never reach your costings

βœ“ Procurement in Chefy

  • Raise orders against real suppliers
  • Order informed by live stock and cost
  • Track what's on the way and what's in
  • Invoices flow back into costing
Order

Supplier orders, in one workflow

Build and send supplier orders from the same place you cost recipes and count stock. Orders use your real suppliers and current pricing, so what you order and what it costs stay connected, and you can track exactly what's outstanding and what's arrived.

  • Raise and send orders to real suppliers
  • Use current supplier pricing
  • Track outstanding and received orders
VenuesThe PubOrders

Invoice Receiving EmailDefault

bjk63giu8s616q61tretiilo@orders.chefy.com.au

Suppliers should send invoices to this email address - you can set a custom email address by clicking the edit button

Search
Updated At
All (25)Awaiting Delivery (2)Delivery Expected (2)Delivery Overdue (1)Awaiting Invoice (2)Invoiced (2)Reconciliation Needed (2)Completed (13)Cancelled (1)
Dairy Co

PO-4237Invoiced

Dairy Co01/07/2026

PO
GRN
INV
$532.00
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
general co

PO-4262Awaiting Delivery

general co29/06/2026

PO
$90.00
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
general co

PO-4263Awaiting Invoice

general co28/06/2026

PO
GRN
$37.60
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Bakery Co

PO-4182Cancelled

Bakery Co27/06/2026

PO
$112.60
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Seafood Co

PO-4230Reconciliation Needed

Seafood Co26/06/2026

PO
GRN
INV
$161.80
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Bar co

PO-4269Delivery Expected

Bar co25/06/2026

PO
$653.80
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Bakery Co

PO-4181Awaiting Delivery

Bakery Co24/06/2026

PO
$71.10
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Dairy Co

PO-4239Completed

Dairy Co24/06/2026

PO
GRN
INV
$237.50
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Farm co

PO-4204Awaiting Invoice

Farm co23/06/2026

PO
GRN
$200.65
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Meat co

PO-4218Delivery Overdue

Meat co23/06/2026

PO
$585.20
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Seafood Co

PO-4227Invoiced

Seafood Co23/06/2026

PO
GRN
INV
$125.70
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete
Condiment Co

PO-4195Reconciliation Needed

Condiment Co22/06/2026

PO
GRN
INV
$160.90
Opened
Sent
Delivery
Received
Invoiced
Complete

Procurement History

Last 28 days
StatsTimeline

Procurement Status

Opened: 0

$0.00

Sent: 2

$161.10

Delivery: 3

$1,255.50

Received: 4

$560.95

Invoiced: 2

$657.70

Completed: 13

$3,576.30

Insights

Unique Products

58

Unique Suppliers

8

Avg Order Value

$252.97

Total Items

329

Suppliers

Order from the right supplier, every time

Every supplier, their products and their delivery days sit in one place, so the right products go to the right supplier on the right day - no cross-referencing a separate list or chasing who delivers when.

  • Suppliers and delivery days in one place
  • The right product from the right supplier
  • No separate list to cross-reference
VenuesThe PubOrdersOrder 01/07/2026

Order sheet

Order 01/07/2026Completed

Opened 01/07/2026

Total Cost

$532.00

Items

Parmesan Cheese Wheel$270.00
Sliced Cheese (v12)$90.00
Parmesan Cheese 500g$76.00
Ricotta Cheese (v12)$48.00
Parmesan DOC$48.00

Suppliers

Dairy Co$532.00
All Items 5Supplier Orders 1
Search
Updated At
Ricotta Cheese (v12)

Ricotta Cheese (v12)Dairy Co

View DetailsOrder Sent

Cost / Unit

$12.00 / 1 kg

Order Amount

4 kg

Order Cost

$48.00

Parmesan Cheese Wheel

Parmesan Cheese WheelDairy Co

View DetailsOrder Sent

Cost / Unit

$270.00 / 10 kg

Order Amount

10 kg

Order Cost

$270.00

Sliced Cheese (v12)

Sliced Cheese (v12)Dairy Co

View DetailsOrder Sent

Cost / Unit

$15.00 / 1 kg

Order Amount

6 kg

Order Cost

$90.00

Parmesan DOC

Parmesan DOCDairy Co

View DetailsOrder Sent

Cost / Unit

$24.00 / 900 g

Order Amount

1.8 kg

Order Cost

$48.00

Parmesan Cheese 500g

Parmesan Cheese 500gDairy Co

View DetailsOrder Sent

Cost / Unit

$19.00 / 500 g

Order Amount

2 kg

Order Cost

$76.00

Dairy Co

PO-4237

Dairy Co

Opened: 2026-07-01

Received: 4Pending: 1

Total Cost

$532.00

Min Spend

N/A

Upload Invoice
Receive Order

Order Items

Ricotta Cheese (v12)
Ricotta Cheese (v12)$48.00
Parmesan Cheese Wheel
Parmesan Cheese Wheel$270.00
Sliced Cheese (v12)
Sliced Cheese (v12)$90.00
Priced right

Always against current cost

Orders draw on live supplier pricing, and the invoices that come back tie straight into your costings - so the loop closes and your food and pour cost reflects what you actually paid, not last quarter's price list.

  • Orders use live supplier pricing
  • Invoices tie back to costing
  • food and pour cost reflects what you paid
VenuesThe PubOrdersPO-4237Receive

Receive Order

Ricotta Cheese (v12)

Ricotta Cheese (v12)

Qty: 4 Β· 4 kg

Complete
Parmesan Cheese Wheel

Parmesan Cheese Wheel

Qty: 1 Β· 10 kg

Pending
Sliced Cheese (v12)

Sliced Cheese (v12)

Qty: 6 Β· 6 kg

Pending
Parmesan DOC

Parmesan DOC

Qty: 2 Β· 1.8 kg

Pending
Parmesan Cheese 500g

Parmesan Cheese 500g

Qty: 4 Β· 2 kg

Pending
Add Unexpected Item
Mark All ReceivedSave Changes
Ricotta Cheese (v12)

Ricotta Cheese (v12)

Qty ordered: 4

Received

4 / 4 recorded

Qty

4

Status

Received
Images
Evidence & Notes
Results

Ordering that closes the loop

One place

To order

In the same workflow as costing

Live cost

& stock

Order the right amount, at the right price

Closed loop

Invoices in

Back into your costings

Capabilities

Everything procurement does

Ordering wired into your costing and stock - not a separate chore.

Create & send orders

Raise and send supplier orders from Chefy.

Against live stock & cost

Order the right amount at the current price.

Supplier catalogues & delivery days

The right product, supplier and day, together.

Track outstanding & received

Know what's on the way and what's arrived.

Invoices back to costing

Close the loop on what you actually paid.

Per-venue

Consistent ordering across every site.

FAQ

Procurement FAQ

Can I send orders to suppliers from Chefy?

Yes. Build and send orders to your real suppliers from inside Chefy, then track what's outstanding and what's been received.

Does ordering use current prices?

Yes. Orders draw on live supplier pricing, so what you order reflects what it actually costs.

Do invoices update my costs?

Yes. Invoices tie back into your costings, so your food and pour cost reflects what you actually paid.

Get started

See ordering in your workflow

Book a 30-minute demo and we'll show you procurement alongside the rest of your operation.